İnsanlar ve Hayvanlar

Dünyadaki bütün hayvanlerın tek bir amacı var. Nesillerini devam ettirebilmek.
Hayvanların düşünme gibi bir yeteneği pek yoktur. Belirli bir çiftleşme mevsimleri vardır ve kim kimi bulursa…
Neyse. Bugün sizler ile gerçekten düşündüğünü sandığınız insan ile hayvanlar arasında biraz karşılaştırma yapacağız. Mantık çerçevesinden bakıp bazı şeyleri yorumlayacağız.

Ama ondan önce, daha önce yeterince çalışmadığımız ve yanlış kopya çektiğimiz bazı sorulara değineceğim.
Evet sizlere ilk deniz altını kimin yaptığını söyleyeyim. Bir Osmanlı türkü. Hazır olun asıl bomba burada patlatacak. İlk nükler bombayıda kimin yaptığını söyleyeyim. Osmanlı türkeri 1700 lü yıllarda.
İlk atom bombasınının prototipini yapıyorlar. Daha o zamanlar atomu parçalıyacak teknoloji yok. Bunun için padişahtan destek istemeye gidiyorlar ve konuşma aynen şu şekilde oluyor.
– Padişahım ülke olarak düşüşteyiz. Bunu sizde iyi biliyorsunuz. Askeri açıdan güçsüzüz. Bizim böyle bir fikrimiz var ( atom bombası olayı ) ve sizden bu projemiz için yardım istiyoruz diyorlar. Padişah iyice dinliyor bu silahın ne işe yarıyacağını vs. herşeyi öğreniyor. Ve padişah bu fikri reddediyor. Böyle saçma sapan projemi olur. Siz insanlığınızı mı yitirdiniz diyerek huzurundan kovuyor. Belki şu an nasıl aptal bir padişah bu böyle diyor olabilirsiniz. Fakat dinlemeye devam edin. Sadrıazamı Padişah’ın yanına gelip padişahım neden bu fikri reddettiniz diye sorar.

Sizce neden reddetmiştir padişah? Biraz düşünün.

Soruya şöyle cevap veriyor padişah.
Biz bu silahı yaparsak en büyük yanlışı yaparız, insanlığımızı kayıp ederiz. Savaş yalnızca savaşan ile yapılır. Sen bunu %97 si savaşıyor diye oraya gönderirsen. Oradaki %3’ün hakkını ödüyemezsin. Oradaki dolaşan bir hayvanın suçu ne ki ben onu öldüreyim. Bana savaş mı açtı islam dinene zarar mı verdi? Hayır orada tek bir zararsız bir şey dahi olsa, bu yapılamaz. Bunu yapan ancak insanlığını kayıp etmiş birisi olabilir. ”

Evet simdi sınava geri dönelim. Hazırlanmadığımız sınavda bir dönem insanlığını kayıp etmiş medeniyetlerden kopya çektik. Fakat sırf daha renkli diye, onlarında yanlış yaptığı soruların kopyasını çektik. Sınav kağıdını boş versek 0 netimiz olacakken -4 -5 netimiz çıktı. Sırf daha karmaşık olduğunu düşündüğümüz için onların doğru yaptığı soruların kopyasını çekmekten vazgeçtik. Kendimizinde doğrusunu çok iyi bildiğimiz, fakat gelişmiş medeniyet bu 7 8 net yapıyor diyerek. Doğru bildiğimiz soruları cevaplamak yerine onlardan yanlış kopya çektik.
Halbuki gerçekte yapmamız gereken, bize karmaşık görünen o soruların kopyasını çekmekti.
O medeniyet dediğimiz yerlere, Binlerce yıldır batıya defalarca gittik gittik geldik. Her defasında bilimide öğrettik, tıpta öğrettik, insani değerleri filanda öğrettik. UNUTTULAR GENE. Şimdi kendimizi toparlayacağızda ondan sonra batıya bir daha öğreteceğiz. İşimiz çok, yani öyle boş geçirecek vaktimiz yok. Onun için yapacağız inşallah.
Batıda Oktay sinanoğluna soruyorlar, diyorlarki “Halimiz ne olacak?” Oktay sinan oğlu cevaplıyor. “Merak etmeyin hep beraber hallederiz”
Şimdi bizler zümrüdü anka kuşu gibi, şu anki dünyada perişan edilmekte olanların ve bütün dünyanın üzerinden. Zümrüdü anka kuşu gibi uçarak, akıl ve gönül kanatlarıyla insanlığa, yeniden insanlık dersi vereceğiz.

Aklı geliştirmek için bilime, bilimi geliştirmek için matematiğe sarılın. Zaten türkçemiz buna müsait, dünyanın en güzel en matematiksel dilini kullanıyoruz. Yani bugün, dünyanın neresine bakarsanız bakın, hep türkler matematikle sivrilmiştir. Matematik ile yükselmiştir. -Zaten evrenimizde bir tek matematik ile anlıyabiliyoruz değil mi?-

Günülünü yetiştirmek içinde, günül terbiyesi şart. Ki bu devamlı bir iştir. Yani bir gün öğrendim tamam oldu bitti değil, hergün yeniden öğrenmen gerek gönül terbiyesi için.
İŞTE İNSANIN GÖLNÜ NE KADAR GELİŞİRSE, İNSAN O KADAR İNSAN OLUR.

Hah şimdi bu gün batıda, tıpkı yukarıda belirttiğim gibi aynı birer hayvan gibi, kim kimi bulursa o onunla…

Neyse hayvanlarda bu durum böyle, batıda da böyle çünkü gönül yok. Hayvanda gönül varmı? Onda da yok. Bu yüzden eğerki insan isek tam anlamıyla insan olmamız şart.

Tek eşliliğin sebebi nedir biliyor musunuz? İşte hani o batıda 12-13 yaşında ihtiyaçtır bu diye yapmaya başlıyorlar ya. Kim kimi bulursa…

İnsanın amacı bir hayvan gibi neslini devam ettirmek değildir ki. Düşünmektir. İnsan olmaktır. İnsanlığa adımlar atarak mükemmele yaklaşmasıdır. İşte senin eşin olacak erkekle veya kadınla sen mükemmelliğe adım atacaksın. Adı üstünde eş. Sana eşlik eden. Sana eşlik edecek. İnsan olma yolunda birbirinize yardım edeceksiniz. Mükemmele yaklaşacaksınız. Hiç birimiz mükemmel değiliz.
Matematitiğin bir konusu olan limit ile anlatırsak. İnsanların limiti %100’dür. Asla %100 olamazsın ancak ona her an yaklaşırsın. İnsan zümrüdü anka kuşu gibidir. Bir kanadı akıl diyer kanadı gönüldür. Ancak ikisini bir arada çırparsa uçabilir. Hakikate yaklaşabilir. Batıda eksik bir kanat var o yüzden uçamıyor, o yüzden hayvan gibi şey yapıyorlar…

Allah sana zina yapma demiyor. Sana bir eş veriyor. Hakikate yürüyorsan eğer eşinle, sana eşinle zina helal. Aynı yolda yürümediğin biriyle beraber olmak ne kadar mantıklı sizce?

Bir şeyleri düşünün fizik yasalarını düşünün.
Şunu Allah’ı gerçekten seviyorsanız yapın.
Allah’ın sizden neleri neden istediğini bilerek yapın. Körü körüne inanmayın. Aranıza ancak bu şekilde muhebbeti koyarsınız ve mükemmele yol alırsınız. Düşünün insan bunun için var zaten. Ne demiş sokrates. Düşünüyorum öyleyse varım. Hadi düşünün biraz, bütün işiniz bırakın ve düşünün.


Kusura bakmayın lütlen beni burada okuyan sadece Türkler değil. Rusya’dan Endonezya’ya kadar birçok ülkeden arkadaşlarım beni okuyor. Ben burada yalnızca içlerinden yanlışın yanlışını yapan kişileri söyledim. Bunların haricinde hepsi tabiki böyle değil. Çok terbiyeli, çok ahlaklı olanların sayısıda hiç azımsanacak gibi değil. Onların tamamına buradan selam yolluyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close